Ας χορέψουμε στην πόλη, με την πόλη, για την πόλη!

Η Δημοτική Επιτροπή Παιδείας του Δήμου Ι.Π. Μεσολογγίου σε συνεργασία με την Περιφερειακή Δ/νση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπ/σης Δυτικής Ελλάδας, τα Τμήματα Επιστημονικής και Παιδαγωγικής καθοδήγησης και οι Σχολικοί Σύμβουλοι Π.Ε. και Δ.Ε. Φυσικής Αγωγής Αχαΐας, Αιτωλοακαρνανίας και Ηλείας, διοργάνωσαν εκδήλωση (μια ανά νομό) στο πλαίσιο του προγράμματος «Ας χορέψουμε στην πόλη, με την πόλη, για την πόλη», η οποία  πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 14-5-2015 στην κεντρική πλατεία Μεσολογγίου.

DSC01171  Στόχος του προγράμματος και των δραστηριοτήτων που προβλέπει, είναι η   ενίσχυση της φυσικής δραστηριότητας παιδιών και εφήβων, η ανάδειξη της θετικής λειτουργίας της πολυ-πολιτισμικότητας των σχολείων στη μαθησιακή διαδικασία, η επίτευξη των ψυχοκοινωνικών στόχων της εκπαίδευσης και η προώθηση του διαθεματικού χαρακτήρα της μάθησης.

Στην εκδήλωση συμμετείχε και το σχολείο μας.